
Wybór położnej – jak się do tego zabrać?
Jeśli jesteś w ciąży i właśnie stoisz przed wyborem swojej przyszłej położnej to ten artykuł jest dla Ciebie. Kiedyś w końcu musi paść to hasło… Wybór położnej. Wiele mam reaguje z przerażeniem: Ale jak to? Kim właściwie jest ta położna i po co mi ona?
Wybór położnej to jednak bardzo ważna sprawa dla przyszłej mamy przed porodem i w połogu.
Sama pamiętam te chwile kiedy musiałam to zrobić, chociaż w tamtym czasie chyba nikt nie wyjaśnił mi jak, po co i dlaczego, a także przede wszystkim czego mogę oczekiwać i o co pytać.
Kogo i jak wybrać?
Właściwie można wybrać każdą położną rodzinną w Polsce. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest jednak wybór położnej, która jest najbliżej Twojego miejsca zamieszkania i która może jak najszybciej zjawić się u Ciebie. Najprościej zdecydować się na położną, która współpracuje z Twoim lekarzem rodzinnym. Można też dokonać wyboru innej położnej. Dobrym wyborem jest zadeklarowanie położnej ze swojej szkoły rodzenia, która już podczas ciąży miała okazję się z Tobą spotykać i Cię poznać.
Deklarację wyboru położnej można zmienić raz na pół roku. Na pomoc położnej możesz liczyć od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 18:00. Jednak część położnych świadczy też opiekę podczas swoich dni wolnych, ale już odpłatnie.
Czym zajmuje się położna rodzinna?
Kontakt z naszą położną warto nawiązać już podczas ciąży – choćby w szkole rodzenia. W czym może Ci pomóc położna?
- Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, może prowadzić ciążę fizjologiczną,
- Przygotować kobietę do porodu – w szkole rodzenia bądź na konsultacjach indywidualnych,
Podczas wizyt patronażowych (po urodzeniu dziecka):
- Udzielić porad dotyczących odżywiania mamy i dziecka,
- Porad dotyczących pielęgnacji dziecka,
- Porad dotyczących karmienia piersią,
- Może przeprowadzić rozmowy z młodą mamą na temat stanu psychicznego mamy, po ciąży, na temat jej problemów,
- Wskazać badania, które powinna wykonać kobieta: cytologia, pobranie wymazu z szyjki macicy,
- Nauczyć prawidłowej techniki samobadania piersi,
- Sprawdzić stan rany po CC.
Położna rodzinna jest wspaniałą pomocą po porodzie. Daje pewne poczucie bezpieczeństwa, bada maluszka i zawsze odpowie na zadane pytania.
Jakie mamy prawa?
Każda kobieta ma prawo do bezpłatnych spotkań z położną od 21 tygodnia ciąży do 31 tygodnia ciąży (raz w tygodniu) i po 32 tygodniu ciąży dwa razy w tygodniu. Lekarz powinien poinformować o tym mamę około 20 tygodnia ciąży.
Położna po porodzie musi pojawić się w domu 48 godzin od momentu zgłoszenia narodzin dziecka. Wizyty patronażowe odbywają się podczas 2 pierwszych miesięcy życia dziecka.
Mam nadzieję, że artykuł okazał się pomocny. Zostaw jakiś komentarz, żebym wiedziała, że jesteś tu ze mną i czy informacje okazały się dla Ciebie przydatne. Może masz jakiś pomysł na temat i chciałbyś by został opisany na moim blogu! Śmiało. Jestem tu dla Ciebie!

