Dziecko

Wybór położnej – jak się do tego zabrać?

Jeśli jesteś w ciąży i właśnie stoisz przed wyborem swojej przyszłej położnej to ten artykuł jest dla Ciebie. Kiedyś w końcu musi paść to hasło… Wybór położnej. Wiele mam reaguje z przerażeniem: Ale jak to? Kim właściwie jest ta położna i po co mi ona?

Wybór położnej to jednak bardzo ważna sprawa dla przyszłej mamy przed porodem i w połogu.

Sama pamiętam te chwile kiedy musiałam to zrobić, chociaż w tamtym czasie chyba nikt nie wyjaśnił mi jak, po co i dlaczego, a także przede wszystkim czego mogę oczekiwać i o co pytać.

Kogo i jak wybrać?

Właściwie można wybrać każdą położną rodzinną w Polsce. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest jednak wybór położnej, która jest najbliżej Twojego miejsca zamieszkania i która może jak najszybciej zjawić się u Ciebie. Najprościej zdecydować się na położną, która współpracuje z Twoim lekarzem rodzinnym. Można też dokonać wyboru innej położnej. Dobrym wyborem jest  zadeklarowanie położnej ze swojej szkoły rodzenia, która już podczas ciąży miała okazję się z Tobą spotykać i Cię poznać.

Deklarację wyboru położnej można zmienić raz na pół roku. Na pomoc położnej możesz liczyć od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 18:00. Jednak część położnych świadczy też opiekę podczas swoich dni wolnych, ale już odpłatnie.

Czym zajmuje się położna rodzinna?

Kontakt z naszą położną warto nawiązać już podczas ciąży – choćby w szkole rodzenia. W czym może Ci pomóc położna?

  • Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, może prowadzić ciążę fizjologiczną,
  • Przygotować kobietę do porodu – w szkole rodzenia bądź na konsultacjach indywidualnych,

Podczas wizyt patronażowych (po urodzeniu dziecka):

  • Udzielić porad dotyczących odżywiania mamy i dziecka,
  • Porad dotyczących pielęgnacji dziecka,
  • Porad dotyczących karmienia piersią,
  • Może przeprowadzić rozmowy z młodą mamą na temat stanu psychicznego mamy, po ciąży, na temat jej problemów,
  • Wskazać badania, które powinna wykonać kobieta: cytologia, pobranie wymazu z szyjki macicy,
  • Nauczyć prawidłowej techniki samobadania piersi,
  • Sprawdzić stan rany po CC.

Położna rodzinna jest wspaniałą pomocą po porodzie. Daje pewne poczucie bezpieczeństwa, bada maluszka i zawsze odpowie na zadane pytania.

Jakie mamy prawa?

Każda kobieta ma prawo do bezpłatnych spotkań z położną od 21 tygodnia ciąży do 31 tygodnia ciąży (raz w tygodniu) i po 32 tygodniu ciąży dwa razy w tygodniu. Lekarz powinien poinformować o tym mamę około 20 tygodnia ciąży.

Położna po porodzie musi pojawić się w domu 48 godzin od momentu zgłoszenia narodzin dziecka. Wizyty patronażowe odbywają się podczas 2 pierwszych miesięcy życia dziecka.

Mam nadzieję, że artykuł okazał się pomocny. Zostaw jakiś komentarz, żebym wiedziała, że jesteś tu ze mną i czy informacje okazały się dla Ciebie przydatne. Może masz jakiś pomysł na temat i chciałbyś by został opisany na moim blogu! Śmiało. Jestem tu dla Ciebie!

Cześć! Jestem Joanna. Jestem przede wszystkim mamą, ale też spełniam się na polu zawodowym. Mam wspaniałego partnera, który wspiera mnie w moich działaniach i bez niego nie powstałby ten blog. Mam cudownego synka, który codziennie daje mi dobrego kopa do działania! Ukończyłam studia pedagogiczne w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim, zdałam wszystkie egzaminy studiując Komunikację Społeczną na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – jednak nie podeszłam do obrony, znajdując się wtedy na małym życiowym zakręcie, miałam również epizod dwóch semestrów studiów administracyjnych na AJP w Gorzowie Wielkopolskim, ale z uwagi na trudność pogodzenia wszystkich ról jakie pełnię, musiałam z nich także zrezygnować. Bardzo lubię spędzać czas z moją rodziną w wolnych chwilach, lubię upiec dobre ciacho, kocham i muszę czytać – chociaż 15 minut każdego dnia, oczywiście uwielbiam pisać, ostatnio korzystam wiele z rad Kobiecej Foto Szkoły, uczestnicząc aktywnie w #instawtorku. Fotografuję telefonem. A kiedy udaje mi się nie mieć zrobionych paznokci – lubię odkurzyć moją gitarę.

Zostaw komentarz