Dziecko

Szkoła Rodzenia – jak wybrać najlepszą?

Będąc w ciąży stajesz przed wyborem jakim jest Szkoła Rodzenia. Zwykle jest wiele ofert, o ile mieszkasz w większym mieście. W tym mniejszym możesz mieć więcej problemów, bo możesz nie mieć z czego wybierać, i pozostanie Ci tylko ta jedyna. Jeśli właśnie stoisz przed wyborem i nie wiesz na co zwrócić uwagę to zapraszam Cię dalej.

Czym jest Szkoła Rodzenia?

Szkoła rodzenia to miejsce i zajęcia zorganizowane specjalnie dla kobiet w ciąży i ich partnerów, do którego możecie się udać od 20 tygodnia ciąży. Szkoły rodzenia powstały w Wielkiej Brytanii po II wojnie światowej, a w Polce funkcjonują od 1956 roku. Na zajęciach w szkole rodzenia kobiety i ich partnerzy przygotowywani są do porodu, w tym do porodu rodzinnego.

Szkoła stacjonarna czy online?

Dzisiaj mamy szeroki wybór szkół rodzenia. Funkcjonują już nie tylko szkoły stacjonarne, ale również online. Ze swojego doświadczenia wybrałabym szkołę stacjonarną, głównie ze względów praktycznych, bo tylko tam tak naprawdę prowadzący zajęcia może pokazać nam wszystkie informacje w sposób praktyczny i przystępny dla każdej z nas. Jest to też dobry wybór ze względu na bliski kontakt z położną, fizjoterapeutą, czy psychologiem, który często takie zajęcia prowadzi. Zawsze można szybko zadać jakieś pytanie i uzyskać odpowiedź. Jednak istnieją też warte polecenia szkoły online.

Szkoła bezpłatna czy prywatna?

Myślę, że to kwestia, która w dużej mierze zależy od naszych finansów i od tego, na co w danym momencie jesteśmy w stanie sobie pozwolić w tym zakresie. Jednak jedne i drugie szkoły mają szeroki i bardzo podobny zakres zajęć. Często jednak szkoły prywatne mają nieco szerszą ofertę zajęć i są to zajęcia prowadzone nie tylko z położną, ale również z fizjoterapeutą czy psychologiem.

Jakie zajęcia oferują szkoły rodzenia?

Stając przed wyborem pewnie zadajesz sobie pytanie czy jest Ci to potrzebne i czego właściwie możesz się tam nauczyć. Być może wiele z tych rzeczy nie sprawdzi się i nie zda w ogóle egzaminu podczas Twojego porodu, czy pierwszych kontaktów z maluszkiem, ale duża część na pewno tak. Programy szkół rodzenia ułożone są przez ludzi z dużą wiedzą i przez wykwalifikowane położne.

Podczas zajęć dostaniesz:

 • Wskazówki, co do tego jak rodzić,
 • Jak oddychać podczas porodu,
 • Jakie ćwiczenia pomogą Ci podczas porodu,
 • Jakie pozycje są korzystne dla porodu,
 • Informacje dotyczące tego, jak przebiega poród,
 • Jakie masz prawa,
 • Jak wygląda sala porodowa,
 • Jak przebiega poród w wodzie,
 • Podczas zajęć praktycznych ćwiczenia wykonywane w czasie ciąży, przygotowujące do porodu, które nierzadko prowadzi fizjoterapeuta,
 • Zajęcia z opieki nad noworodkiem (jak przygotować wyprawkę, co powinno się znaleźć w pokoiku, jak kąpać dziecko, jak karmić i jakie kosmetyki wybrać),
 • Wskazówki dotyczące karmienia piersią, jak trzymać dziecko i jak je przystawiać by karmić efektywnie, często takie zajęcia prowadzi certyfikowany doradca laktacyjny,
 • Zajęcia z psychologiem, mówiące o psychice kobiety w trakcie ciąży i o tym na co jest narażona, jak zmienia się jej stan.

Najważniejsze kwestie na, które warto zwrócić uwagę podczas wyboru

Szeroka oferta zajęć jaką przedstawia szkoła rodzenia to jednak nie wszystko. Warto zwrócić uwagę również na kilka innych czynników, które są bez wątpienia kluczowe.

 • Odległość od domu – warto by szkoła nie był zbyt daleko od domu, bo w późniejszym okresie ciąży dotarcie do szkoły może być bardziej uciążliwe niż na początku,
 • Opinie innych – warto popytać koleżanki, które były już wcześniej w ciąży i miały okazję uczestniczyć w szkole rodzenia, a także przeczytać opinie w Internecie,
 • Oferta zajęć – czy zajęcia są dla mnie atrakcyjne,
 • Czas trwania kursu i godziny zajęć,
 • Wyposażenie szkoły,
 • Opłata za szkołę.

Szkoły Rodzenia w Gorzowie Wielkopolskim

Z uwagi na to, że akurat pochodzimy stąd, chciałabym przedstawić Wam ofertę szkół rodzenia z Gorzowa.

 • Szkoła Rodzenia Paula, ul. Witosa 22/H17
 • Szkoła Rodzenia i Promocji Zdrowia Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego, ul. Dekerta 1,
 • Studio MOTYL. styl Renata Maciejewska, ul. 8 Maja 8.

Nasze miasto nie jest wielkie, więc tych szkół jest naprawdę niewiele. Szkoła Rodzenia Paula jest teraz chyba jedną z najbardziej wartych polecenia, po niej zaraz szkoła rodzenia przy szpitalu. Jedne i drugie są bardzo polecane przez kobiety i prowadzone przez wspaniałe położne.

Cześć! Jestem Joanna. Jestem przede wszystkim mamą, ale też spełniam się na polu zawodowym. Mam wspaniałego partnera, który wspiera mnie w moich działaniach i bez niego nie powstałby ten blog. Mam cudownego synka, który codziennie daje mi dobrego kopa do działania! Ukończyłam studia pedagogiczne w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim, zdałam wszystkie egzaminy studiując Komunikację Społeczną na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – jednak nie podeszłam do obrony, znajdując się wtedy na małym życiowym zakręcie, miałam również epizod dwóch semestrów studiów administracyjnych na AJP w Gorzowie Wielkopolskim, ale z uwagi na trudność pogodzenia wszystkich ról jakie pełnię, musiałam z nich także zrezygnować. Bardzo lubię spędzać czas z moją rodziną w wolnych chwilach, lubię upiec dobre ciacho, kocham i muszę czytać – chociaż 15 minut każdego dnia, oczywiście uwielbiam pisać, ostatnio korzystam wiele z rad Kobiecej Foto Szkoły, uczestnicząc aktywnie w #instawtorku. Fotografuję telefonem. A kiedy udaje mi się nie mieć zrobionych paznokci – lubię odkurzyć moją gitarę.

Zostaw komentarz