pielęgnacja niemowląt
Dziecko,  Kosmetyki i uroda

Pielęgnacja niemowląt – kosmetyki wspomagające

Pielęgnacja niemowląt i kosmetyki wspomagające w walce z podrażnieniami czy odparzeniami pieluszkowymi to temat, który zajmuje wiele mam w pierwszych miesiącach macierzyństwa.
Noworodki i niemowlęta są szczególnie narażone w tym okresie na odparzenia pieluszkowe.

 

Pielęgnacja niemowląt – Czym są odparzenia pieluszkowe?


Odparzenia pieluszkowe powstają na delikatniej dziecięcej skórze w okolicach pupy. Tam skóra ma kontakt z pieluszką i jej zawartością. Niekoniecznie wynikają z niedopatrzenia, jednak odpowiednia pielęgnacja pozwala ich uniknąć. Dziecięca skóra ma kontakt nie tylko z materiałem pieluszki, ale również z jej zawartością.  W niej, w wyniku przedłużonego kontaktu z ciepłą i wilgotną skórą namnażają się bakterie.
Odparzenie pieluszkowe to zwykle postać znacznego zaczerwienienia skóry delikatnej okolicy pupy.


Jak uniknąć odparzeń pieluszkowych w pielęgnacji niemowląt?

Żeby uniknąć pieluszkowego odparzenia pupy potrzebna jest odpowiednia pielęgnacja i zastosowanie pewnych zasad:

  • zmiana pieluszki co ok. 3 godziny lub częste sprawdzanie jej zawartości,
  • przemywanie wodą i rezygnacja z używania chusteczek (tylko kiedy naprawdę nie mamy dostępu do wody, jesteśmy w podróży lub na spacerze),
  • zapewnienie wietrzenia, by skóra mogła trochę „pooddychać”,
  • stosowanie minimalnej ilości i tylko sprawdzonych kosmetyków dostosowanych do pielęgnacji niemowląt i małych dzieci.

 

Pielęgnacja niemowląt – co zrobić kiedy odparzenie się pojawi?


Kiedy odparzenie niestety już się pojawi stosujemy te same zasady, co w prawidłowej pielęgnacji zapobiegającej ich pojawianiu się. Jednak zdecydowanie częściej należy zmieniać pieluszkę. Nie doprowadzamy do przedłużonego kontaktu zawartości pieluszkowej ze skórą. Warto też częściej dać skórze oddychać. W miarę możliwości pozostawiamy ją choć na kilkanaście minut w ciągu dnia bez pieluszki. Kolejnym ważnym krokiem jest też zastosowanie tutaj odpowiednich kosmetyków, które ukoją szczypanie, swędzenie i zniwelują zaczerwienienie. Bardzo dobre produkty to te z zawartością lanoliny. Skutecznie chronią skórę przed dalszym podrażnieniem i zabezpieczają ją.

 

Sudocrem – kultowy krem w pielęgnacji niemowląt


Sudocrem jest jedynym z kultowych produktów, które nawet ja pamiętam ze swojego dzieciństwa. Myślę, że zna go każda mama. Każda z nas miała okazję stosować ten krem do pielęgnacji skóry swojego dziecka. Kiedy mój synek był jeszcze mały, Sudocrem był podstawą naszej pielęgnacyjnej apteczki. Był jednym z pierwszych produktów, które wkraczały do akcji i zwykle radził sobie bardzo dobrze, będąc całkowicie wystarczającym kosmetykiem. Zwalczał nawet najbardziej uporczywy problem mojego dziecka.
Pracując w żłobku zauważyłam, że również ten krem często pojawiał się w apteczkach mam.
Sudocrem jest kremem znanym mamom od lat, więc cieszy się dużym zaufaniem. Ale przede wszystkim bardzo dobrze sprawdza się w pielęgnacji niemowląt.

Cześć! Jestem Joanna. Jestem przede wszystkim mamą, ale też spełniam się na polu zawodowym. Mam wspaniałego partnera, który wspiera mnie w moich działaniach i bez niego nie powstałby ten blog. Mam cudownego synka, który codziennie daje mi dobrego kopa do działania! Ukończyłam studia pedagogiczne w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim, zdałam wszystkie egzaminy studiując Komunikację Społeczną na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – jednak nie podeszłam do obrony, znajdując się wtedy na małym życiowym zakręcie, miałam również epizod dwóch semestrów studiów administracyjnych na AJP w Gorzowie Wielkopolskim, ale z uwagi na trudność pogodzenia wszystkich ról jakie pełnię, musiałam z nich także zrezygnować. Bardzo lubię spędzać czas z moją rodziną w wolnych chwilach, lubię upiec dobre ciacho, kocham i muszę czytać – chociaż 15 minut każdego dnia, oczywiście uwielbiam pisać, ostatnio korzystam wiele z rad Kobiecej Foto Szkoły, uczestnicząc aktywnie w #instawtorku. Fotografuję telefonem. A kiedy udaje mi się nie mieć zrobionych paznokci – lubię odkurzyć moją gitarę.

Zostaw komentarz