Lifestyle

Lubuska Kraina Jezior — Jezioro Wielkie koło Witnicy

Jezioro Wielkie jest jednym z naszych ulubionych jezior w okolicy. To właśnie tam najczęściej jeździmy na biwaki czy po prostu na plażę. To jedno z tych jezior, nad którym możemy na prawdę odpocząć.

Dlaczego wybieramy właśnie Jezioro Wielkie?

  • woda jest niezwykle czysta,
  • nie jest tłoczno, niewielu ludzi wybiera to jezioro (choć w ostatnim czasie jakby więcej, ale może spowodowane jest to całym koronawirusowym zamieszaniem),
  • jezioro jest w samym lesie, nieco dalej od cywilizacji, nie uświadczycie tam sklepu czy nawet jakiejś budki z lodami, z reguły nie ma tam też zasięgu, więc ciężko będzie się z kimś skontaktować. To jezioro to po prostu dobre miejsce, żeby się wyciszyć, poświeć cały swój czas ludziom, z którymi jesteśmy i zrobić sobie reset od telefonu, i całych mediów czy po prostu zalewu informacji z każdej strony,
  • wokół jest mnóstwo małych, dzikich plaż, oprócz tej głównej,
  • i NAJWAŻNIEJSZE — tam jest po prostu pięknie, widok i leśne otoczenie, jakie oferuje nam to miejsce to po prostu coś niesamowitego. 

Przydatne informacje, gdy wybierasz się nad Jezioro Wielkie

Informacje o Jeziorze Wielkim

Powierzchnia tego jeziorka to 52,3 ha. Głębokość maksymalna to około 29 m, a średnia ok. 11 m. Przez jezioro przepływa rzeka Witna. Jeziorko jest też sztucznie podpiętrzone groblą na odpływie. Przy nim znajduje się pole biwakowe i właśnie nasza główna plaża. Jakość wody tego jeziora jest nieziemska, zwłaszcza w porównaniu z innymi, nad które jeździmy i z których musieliśmy zrezygnować.

W ostatnim czasie przyjeżdża tam więcej ludzi, niektórzy organizują sobie mini festiwale muzyczne, a muzyka niesie się nad jeziorem całą noc. Jeśli nie przeszkadzają Wam dźwięki muzyki, warto wybrać się tam na biwakowanie. 

Źródełko

Niedaleko jeziorka znajduje się też źródełko, z którego okoliczni mieszkańcy i inni, którzy wiedzą o jego istnieniu, czerpią wodę do picia. Chociaż my nigdy nie skusiliśmy się, żeby z tego skorzystać. 

Wieża widokowa

Nad samym jeziorkiem, przy górnym parkingu znajduje się wieża widokowa/obserwacyjna, więc możecie się na nią wspiąć i mieć piękny widok na całe jezioro. 

Dojazd i drogi

Leśne drogi prowadzące do jeziora są w stosunkowo dobrym stanie, więc możecie wybrać się na wycieczkę rowerową. Jest tam trochę szlaków rowerowych. Nieco gorzej radzi sobie na nich samochód i musicie liczyć się z tym, że po przejażdżce tą drogą będzie cały zakurzony. 

Noclegi

Jeśli nie chcecie biwakować nad samym jeziorem, niedaleko mieści się Ośrodek Wypoczynkowy Leśne Ustronie. Możecie tam wynająć pokój albo domek. Znajduje się tam bufet, więc również z wyżywieniem nie będzie problemu, na biwaku jednak trzeba w tym względzie polegać tylko na sobie. Możecie skorzystać też z sauny. Wokół ośrodka jest kilka stawów, więc nawet wędkarze znajdą coś dla siebie. Sam teren ośrodka jest przyjemnym miejscem na spacery, nawet zimową porą. Nigdy nie mieliśmy okazji się tam zatrzymać, bo zwykle wybieramy biwaki, więc nie mogę w żaden sposób ocenić tego miejsca, czy polecić Wam go właśnie pod względem jakiejś mojej oceny, czy sprawdzenia. Jednak korzystając z okazji, podrzucam Wam info, że w ogóle takie miejsce istnieje i jest taka możliwość. Sama nigdy wcześniej nie myślałam o tym miejscu w ten sposób. Właściwie przyszło mi to do głowy dopiero, pisząc dla Was ten post. 

Możecie też oczywiście wybrać biwak, który możecie rozbić blisko głównej plaży na polu namiotowym, lub po prostu w lesie (pamiętając o zachowaniu wszelkich środków ostrożności i bezpieczeństwa). Jeśli macie przyczepę również możecie z tego skorzystać. Właśnie wielu ludzi przyjeżdża tam ze swoimi kampingami i siedzi długie wakacyjne miesiące. 

 

 

Co robimy, wybierając się nad Jezioro Wielkie?

Najczęściej jeździmy tam po prostu na plażę, ochłodzić się trochę w wodzie, która jest tam nieco chłodniejsza niż nad innymi jeziorami. Raczej nie opalać się, bo dopiero po pracy znajdujemy chwilę, żeby się tam wybrać. Nie mamy do tego jeziora tak daleko, więc po prostu kiedy jest gorąco, zbieramy się, pakujemy kilka potrzebnych rzeczy, wsiadamy w samochód i jedziemy. 

Czasem też jeździmy na biwaki ze znajomymi, na weekendy, o ile tylko nasz czas nam na to pozwala. W tym roku udało nam się nawet kilka razy. 

Zdarza nam się odwiedzić Jezioro Wielkie jesienią, zimą, a nawet wczesną, jeszcze chłodną wiosną. Jezioro wtedy potrafi zaskoczyć pięknie unoszącą się nad nim mgłą, zachodem słońca, albo po prostu cudownymi i niezwykle barwnymi kolorami czy chmurami w bajecznych kształtach.

To już chyba wszystko, co mogłabym Wam powiedzieć o naszym ulubionym jeziorze. Jeśli macie jakieś pytania piszcie śmiało w komentarzach. Będzie mi bardzo miło jeśli zostawicie jakiś komentarz pod postem.

Dobrego dnia!

Do następnego napisania!

Cześć! Jestem Joanna. Jestem przede wszystkim mamą, ale też spełniam się na polu zawodowym. Mam wspaniałego partnera, który wspiera mnie w moich działaniach i bez niego nie powstałby ten blog. Mam cudownego synka, który codziennie daje mi dobrego kopa do działania! Ukończyłam studia pedagogiczne w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim, zdałam wszystkie egzaminy studiując Komunikację Społeczną na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – jednak nie podeszłam do obrony, znajdując się wtedy na małym życiowym zakręcie, miałam również epizod dwóch semestrów studiów administracyjnych na AJP w Gorzowie Wielkopolskim, ale z uwagi na trudność pogodzenia wszystkich ról jakie pełnię, musiałam z nich także zrezygnować. Bardzo lubię spędzać czas z moją rodziną w wolnych chwilach, lubię upiec dobre ciacho, kocham i muszę czytać – chociaż 15 minut każdego dnia, oczywiście uwielbiam pisać, ostatnio korzystam wiele z rad Kobiecej Foto Szkoły, uczestnicząc aktywnie w #instawtorku. Fotografuję telefonem. A kiedy udaje mi się nie mieć zrobionych paznokci – lubię odkurzyć moją gitarę.

Zostaw komentarz