ambiwertyk
Lifestyle,  Relacje

Ambiwertyk – kto to jest?

Pewnie nieraz słyszeliście jungowskie określenia – introwertyk i ekstrawertyk. Jednak to nie wszystko! Jest jeszcze ambiwertyk. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś o innym wyróżnionym typie osobowości, czytaj dalej.

Pojęcie ambiwersji zostało wprowadzone stosunkowo niedawno, przez angielskiego psychologa Hansa Eysenck’a. Jest on cenionym autorytetem w dziedzinie badań nad osobowością. Eysenck uważa, że dwa wyróżnione przez Junga typy osobowości (ekstrawertyk i introwertyk), są podejściem zbyt uproszczonym i niepełnym.

Jung określił swoje dwa typy osobowości na początku XX wieku. Jednak współczesna psychologia wystrzega się upraszczania ludzkiej natury. Od tego natomiast nie stronił Jung. Ekstrawersja i introwersja to jedynie pewne spektrum tego, jak wygląda nasze życie w różnych sytuacjach i zależnie od wielu czynników.

Kim jest ambiwertyk?

Ambiwertyk to tzw. mieszany typ osobowości. Posiada zarówno cechy ekstrawertyczne i introwertyczne, w zależności od konkretnej sytuacji w jakiej się znajduje oraz czynników, które w danym momencie miały na niego wpływ.

Osoba o tym typie osobowości cechuje się dużą elastycznością, zależnie od nastroju może chcieć spędzać czas samotnie lub z innymi ludźmi. Badaczka Vanessa Van Edwards wyłoniła 3 cechy, które pomagają scharakteryzować ambiwertyka:

  • Ambiwertyk lubi spędzać czas z ludźmi, ale lubi spędzać też czas samotnie,
  • Są sytuacje, w których ambiwertyk czuje się pewny siebie i otwarty, ale są też takie kiedy się zamyka i czuje się niepewnie,
  • Nie potrafi określić siebie jednoznacznie, ani jako ekstrawertyka ani jako introwertyka.

Ambiwertyk nie wykazuje więc cech typowo skrajnych. Psycholodzy określają go nawet jako typ osobowości najbardziej stabilny emocjonalnie, który trudno wyprowadzić z równowagi. Zauważyli nawet, że to właśnie ten typ osobowości dzięki posiadanym przez siebie cechom może najlepiej sprawdzić się w roli świetnego sprzedawcy.

Jakie dokładnie cechy posiada ambiwertyk?

Ambiwertycy wykazują się szeregiem różnych cech, które ujawniają się w zależności od konkretnej sytuacji i wielu czynników wpływających na ich zachowanie. Potrafią dość dobrze dostosować się do konkretnej sytuacji.

Ambiwetyk m.in.:

  • Lubi mówić i słuchać,
  • Potrafi nawiązać kontakty zarówno z introwertykami, jak i z ekstrawertykami, dostosowując sposób konwersacji,
  • Lubi spędzać czas z ludźmi, ale potrzebuje również czasu dla siebie,
  • Nie przepada za nadmiarem bodźców,
  • Ma zdolności przywódcze, ale woli kierować małą grupą.

Ambiwertyk jest więc osobą, która łatwo dostosowuje się do sytuacji i towarzystwa. Dzięki temu jest też osobą lubianą, z którą wszyscy dobrze się czują. Niektórzy dopatrują się w zachowaniach ambiwertyka kłamstwa i  fałszywości. Jednak nie jest to prawdą. Ambiwertycy po prostu bardzo dobrze potrafią dostosować się do sytuacji i otoczenia.

Osoba o tym typie osobowości może też np. zachowywać się bardzo otwarcie i z dużą serdecznością wobec swoich znajomych, rodziny i przyjaciół, lub po prostu w towarzystwie określonego typu ludzi, a wśród choćby przyjaciół i znajomych swojego partnera stać się bardzo zdystansowana i zamknięta, bardziej nastawiona na słuchanie niż mówienie.

Najbardziej liczna grupa w społeczeństwie

Uważa się, że ambiwertycy stanowią największy odsetek społeczeństwa. Psycholodzy twierdzą, że może to być największa grupa ludzi, bo aż 2/3 badanych przez nich osób nie potrafiła jednoznacznie określić siebie, jako introwertyka lub ekstrawertyka.

 

A Ty, jakim jesteś typem osobowości? Introwertykiem, ekstrawertykiem czy może ambiwertykiem?

 

Do następnego napisania!

Cześć! Jestem Joanna. Jestem przede wszystkim mamą, ale też spełniam się na polu zawodowym. Mam wspaniałego partnera, który wspiera mnie w moich działaniach i bez niego nie powstałby ten blog. Mam cudownego synka, który codziennie daje mi dobrego kopa do działania! Ukończyłam studia pedagogiczne w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim, zdałam wszystkie egzaminy studiując Komunikację Społeczną na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – jednak nie podeszłam do obrony, znajdując się wtedy na małym życiowym zakręcie, miałam również epizod dwóch semestrów studiów administracyjnych na AJP w Gorzowie Wielkopolskim, ale z uwagi na trudność pogodzenia wszystkich ról jakie pełnię, musiałam z nich także zrezygnować. Bardzo lubię spędzać czas z moją rodziną w wolnych chwilach, lubię upiec dobre ciacho, kocham i muszę czytać – chociaż 15 minut każdego dnia, oczywiście uwielbiam pisać, ostatnio korzystam wiele z rad Kobiecej Foto Szkoły, uczestnicząc aktywnie w #instawtorku. Fotografuję telefonem. A kiedy udaje mi się nie mieć zrobionych paznokci – lubię odkurzyć moją gitarę.

Zostaw komentarz