Lifestyle

Rodzicielstwo bliskości – spanie z dzieckiem

Zastanawiasz się czym jest rodzicielstwo bliskości? Twoje dziecko chce spać z Tobą w łóżku, a Ty zastanawiasz się czy to jest całkiem w porządku? Rodzicielstwo bliskości a spanie z dzieckiem to dwa mocno powiązane ze sobą tematy. Coś o tym wiem… Leo śpi ze mną już od urodzenia i choć nasza droga do wspólnego spania nie była od początku taka oczywista to mój czterolatek jeszcze śpi z nami. Chociaż powoli przygotowuje się już do zakupu łóżeczka.  Jeśli chcesz dowiedzieć się jak ważne w pierwszych latach jest wspólne spanie z dzieckiem to zapraszam dalej… 
 

Zachęcaj i wspieraj swoje dzieci, ponieważ są takie, jakie wierzysz, że są!

Lady Bird Johnson

Rodzicielstwo bliskości – co to jest? 

Czym jest rodzicielstwo bliskości? Pewnie często zastanawiasz się co to tak naprawdę oznacza… Na pewno nie jest to bezstresowe wychowanie, o którym bardzo lubią rozmawiać nasze babcie i ciocie, mocno przy tym narzekając. Nie. To nie to! Czym więc jest?
Tak naprawdę jest to jeden z najstarszych sposobów opieki nad dziećmi. Bardzo intuicyjne, co mnie niezwykle cieszy, bo właśnie tej naszej intuicji i relacji z dzieckiem brakuje w ostatnim czasie. I nie będę tutaj udawać super eksperta, bo czasem sama mam z tym problem i łapię się na tym, że nie wiem co zrobić i jak zareagować na niektóre zachowania dziecka. 
Rodzicielstwo bliskości opiera się przede wszystkim na potrzebach dziecka i odpowiadaniu na nie. Nie chodzi wcale o to, żeby zawsze mówić dziecku tak, ale o nasze intuicyjne rozeznanie kiedy dziecko potrzebuje, żeby powiedzieć mu TAK, a kiedy NIE. Chodzi tutaj o pewną czułość na sygnały dawane przez dziecko. Jasne, że nie zawsze uda nam się je rozpoznać, bo nikt nie jest idealny i nasza komunikacja też nie jest taka. Chodzi o to, żeby rodzicielstwo bliskości było dla nas pewnego rodzaju narzędziem, dzięki któremu będziemy lepiej i naturalniej komunikować się z własnym dzieckiem. 
 
Termin rodzicielstwo bliskości stworzył William Sears, amerykański pediatra. Jego założenia oparte są na teorii przywiązania w psychologii rozwojowej. Rodzicielstwo bliskości ma stwarzać dziecku szansę na bezpieczny styl przywiązania, dzięki czemu ma zapobiec późniejszym problemom psychicznym i emocjonalnym. 
 
 

 

Sposób, w jaki mówimy do naszych dzieci, staje się ich wewnętrznym głosem.

Peggy O’Mara

 

Rodzicielstwo bliskości – spanie z dzieckiem to jeden z jego 7 filarów

W rodzicielstwie bliskości to spanie z dzieckiem jest jednym z 7 najważniejszych filarów. A wymienia się wśród nich:
  • Więź uczuciową podczas narodzin,
  • Karmienie piersią,
  • Noszenie dziecka,
  • Spanie blisko dziecka,
  • Wiarę, że płacz dziecka jest sposobem komunikacji,
  • Nie sugerowanie się dziecięcymi „treserami”,
  • Równowagę.  
 Spanie z dzieckiem nie przypadkowo znalazło się wśród tej cudownej 7. Daje nam ono czas spędzony z dzieckiem, budowanie większej bliskości, możliwość szybkiego reagowania na potrzeby dziecka nawet w nocy, co jest niezwykle istotne w przypadku noworodków i niemowląt. Spanie z dzieckiem jest też wspaniałym sposobem na zapobieganie lękowi separacyjnemu w nocy, a także uczy dziecko, że sen służy jego odpoczynkowi i nie jest niczym groźnym. Pamiętajmy, że nasze dzieci są małe tylko przez bardzo krótki czas w stosunku do całego życia i na pewno nie będą z nami spały aż do 18! Warto spać z dzieckiem i być blisko niego. 
 
 

 

W rodzicielstwie najtrudniejsze jest pierwsze 40 lat.

Autor nieznany 

 

Rodzicielstwo bliskości – spanie z dzieckiem to wygoda dla mamy!

W rodzicielstwie bliskości, spanie z dzieckiem jest chyba najlepszą opcją dla mamy. Świetnie sprawdza się to zwłaszcza kiedy karmimy piersią i mamy w domu noworodka lub malutkie niemowlę. Pamiętam jak sama często zasypiałam podczas karmienia. Było to dla mnie wtedy chyba najbezpieczniejsze i najwygodniejsze rozwiązanie. Maluch leży bezpiecznie w naszym łóżku, bez obawy, że zaśniemy i wypadnie nam z rąk. Jest blisko, więc nie musimy też do niego wstawać i odkładać go z powrotem do łóżeczka. 
Każda z nas, która już urodziła dziecko, wie jak bardzo męczące są noce kiedy dziecko płacze i każda radzi sobie z tym lepiej lub nieco gorzej. Dlatego dla własnego komfortu i zdrowia psychicznego i fizycznego warto wybrać spanie z dzieckiem, nie wspominając już właśnie o wartościach jakie niesie ono dla samego dziecka i budowania z nim pozytywnej relacji od najmłodszych lat. 
 

Twoje dzieci nie są twoją własnością. Są synami i córkami życia jako takiego. Przychodzą przez ciebie, ale nie od ciebie. I choć są z tobą, to nie należą do ciebie.

Kahlil Gibran



Rodzicielstwo bliskości – spanie z dzieckiem i obawa przed utratą życia intymnego

To chyba jedna z największych obaw rodziców po pojawieniu się dziecka i decyzji o wspólnym spaniu z dzieckiem. Jednak niezbyt słuszna. Prawda jest taka, że mamy niezwykle dużo momentów i możliwości, żeby uprawiać seks. Przecież nie trzeba tego robić zawsze w łóżku, a poza tym nie sądzę, że nie mamy w domu chociaż jednej kanapy, na którą możemy się przenieść kiedy dziecko już zaśnie 😉 Dwoje kochających się ludzi siłą rzeczy nie może sprawić, że przeszkodzi im w budowaniu wspólnej intymnej więzi śpiące z nimi dziecko, czy żeby oni przeszkadzali dziecku. To sytuacja, w której na pewno jesteśmy w stanie znaleźć złoty środek.
 
 
 
Korzystajcie z tych pięknych chwil, kiedy Wasze dzieci są jeszcze małe i możecie być blisko nich, póki jeszcze tego chcą. Przytulajcie, kochajcie i bądźcie zawsze obok. 
 
Do następnego napisania! 
 
 
 

Cześć! Jestem Joanna. Jestem przede wszystkim mamą, ale też spełniam się na polu zawodowym. Mam wspaniałego partnera, który wspiera mnie w moich działaniach i bez niego nie powstałby ten blog. Mam cudownego synka, który codziennie daje mi dobrego kopa do działania! Ukończyłam studia pedagogiczne w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim, zdałam wszystkie egzaminy studiując Komunikację Społeczną na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – jednak nie podeszłam do obrony, znajdując się wtedy na małym życiowym zakręcie, miałam również epizod dwóch semestrów studiów administracyjnych na AJP w Gorzowie Wielkopolskim, ale z uwagi na trudność pogodzenia wszystkich ról jakie pełnię, musiałam z nich także zrezygnować. Bardzo lubię spędzać czas z moją rodziną w wolnych chwilach, lubię upiec dobre ciacho, kocham i muszę czytać – chociaż 15 minut każdego dnia, oczywiście uwielbiam pisać, ostatnio korzystam wiele z rad Kobiecej Foto Szkoły, uczestnicząc aktywnie w #instawtorku. Fotografuję telefonem. A kiedy udaje mi się nie mieć zrobionych paznokci – lubię odkurzyć moją gitarę.

Zostaw komentarz